Presidents
Bethel College

 

First Principal of Bethel Seminary unknown, 1842-1846

Rev. Francis C. Usher, Principal of Bethel Seminary, 1846-1848

Rev. John Neal Roach, 1848-1852

In the 1852-53 Bethel College Catalogue, page 4: "The vacancy occasioned by the death of President Roach has been recently filled by the appointment of the Rev. C. J. Bradley." Rev. Roach died November 19, 1852.

Rev. Collins Johnson Bradley, 1852-?

Professor Philip K. Riley, 1853-1854 ( No proof of dates, maybe interim)

Rev. Azel Freeman, 1854-1855

Rev. Felix Johnson, 1856-1858

Rev. Michael Liles, 1858-1861

Closed During the Civil War

Rev. Benjamin Wilburn McDonnold, 1866-1867

Rev. J. S. Howard, 1867-1868

Rev. Michael Liles, 1868-1870

Rev. W. W. Hendrix, 1870-1881

Rev. William Bird Sherrill, 1881-1886

Rev. John Lunsford Dickens, 1886-1889

Rev. William Bird Sherrill, 1889-1892

Rev. Thomas Washinton Cannon, 1894-1895

Rev. John Lunsford Dickens, 1895-1900

Rev. Bruce G. Mitchell, 1900-1903

Professor James Byron Reed, 1903-1905

Professor Walter Ewing Johnston, 1905-1907

Professor J. W. Burney, 1906-1907

Professor Charles McCord, 1907-1908

Rev. Phillip Franklin Johnson, 1908-1909

Professor Newton Jefferson Finney, 1909-1921

Rev. Robert Lee Keathley, 1921-1923

Professor Joseph Rutledge Whitmer, 1923-1927

Professor Edgar Baker McEuen, 1927-1931

Rev. Edgar Hart Guynn, 1931-1932

Rev. Leonard Littleton Thomas, 1932-1939

Rev. Ewell Kerr Reagin, 1939-November 16, 1944

Rev. Thomas Hardesty Campbell [Acting Administrator] November 16, 1944-June 30, 1945

Roy Newsom Baker July 1, 1945-October 29, 1968

James Alton Barksdale [Interim President] January 11 - December 1, 1969

James E. McKee 1970-1973

William Cottrell 1973-1975

William L. Odom 1975-1991

Bill J. Elkins 1991-1996

Robert J. Imhoff 1996-1998

Rev. Robert Dale Prosser 1998-present


Please Send Additions/Corrections to the Archives

Updated April 27, 2009

HOME